Domovská stránka
> C
> Co Je To Kolizní Opatrovník?
Co je to kolizní opatrovník?
Kolizní opatrovník je jmenován příslušným soudem pouze pro dané řízení a jeho úkolem je zjištění poměrů dítěte a rodičů a vyjádření k tomu, jak by měly poměry dítěte být upraveny.
Kdo je opatrovník dítěte?
Kdo? Opatrovníkem většinou bývá ustanoven sociální pracovník/pracovnice ze „sociálky", který/á je ale pověřený soudem, aby po dobu kdy probíhá řízení, chránil/a zájmy a hájil/a práva nezletilého dítěte.
Jak dlouho trvá soud o opatrovnictví? Čekat v průměru rok a půl například na zvýšení výživného, péče o děti a podobně je opravdu velmi dlouho," sdělil Záhumenský. U nejrychlejšího soudu, Okresního soudu v Jindřichově Hradci, přitom opatrovnické řízení trvá průměrně jen 96 dnů. Pod průměrnou délku 100 dnů se pak dostal i Okresní soud v Kutné Hoře.
Kdy je člověk nesvéprávný?
Svéprávností, dříve způsobilostí k právním úkonům (nakládat s vlastními finančními prostředky, jednat s úřady, uzavírat smlouvy atd.), člověk nabývá s 18. rokem života, tedy se zletilostí. Neznamená to ovšem, že by nezletilý člověk byl zároveň nesvéprávný – není pouze plně svéprávný.
Někdo se také může ptát, jak se zbavit opatrovnictví? Na rozdíl od dřívější způsobilosti k právním úkonům ji nelze ani člověka zcela zbavit. Je možné ji jen podle § 55–65 občanského zákoníku omezit, jestliže je to v jeho zájmu a pokud nepostačí mírnější opatření, zejména v případě trvalé duševní poruchy.
Lidé se také ptají, jak probíhá soud o opatrovnictví?
Soud přihlíží k vyjádření obou rodičů, vyjádření opatrovníka dítěte a může si vyžádat zprávy odborníků či ze školských zařízení. Soudce vždy zohledňuje nejlepší zájem dítěte a měl by zjistit také jeho přání (sám dítě potká nebo požádá sociálního pracovníka).
Když to vezmeme v úvahu, jak dlouho trvá řízení o omezení svéprávnosti? Soudní řízení o zbavení (omezení) svéprávnosti trvá zhruba 12-16 měsíců. A samotné omezení posuzované osoby je zpravidla udělováno nanejvýš na tři roky.
A další otázka, co je opatrovnická ráda?
Činnost opatrovnické rady
Opatrovnická rada na svém pravidelném zasedání projedná zprávu opatrovníka o jeho činnosti v záležitostech opatrovance, vyjadřuje se k soupisu jmění opatrovance a k vyúčtování jeho správy i k vyúčtování případné odměny opatrovníka za správu jmění.
Kdo určuje kdo bude dítěti poručníkem? Opatrovnická rada na svém pravidelném zasedání projedná zprávu opatrovníka o jeho činnosti v záležitostech opatrovance, vyjadřuje se k soupisu jmění opatrovance a k vyúčtování jeho správy i k vyúčtování případné odměny opatrovníka za správu jmění.
(1) Není-li tu žádný z rodičů, který má a vůči svému dítěti vykonává rodičovskou odpovědnost v plném rozsahu, soud jmenuje dítěti poručníka. (2) Poručník má vůči dítěti zásadně všechny povinnosti a práva jako rodič, ale nemá k dítěti vyživovací povinnost.
Na co má nárok pěstoun?
Nárok na příspěvek při ukončení pěstounské péče má fyzická osoba, která byla ke dni dosažení zletilosti v pěstounské péči, a to ke dni zániku nároku této osoby na příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Výše jednorázového příspěvku činí 25 000 Kč. Oprávněné osobě náleží příspěvek jen jednou.