Domovská stránka
> J
> Jak Se Ptáme Na Přídavná Jména?
Jak se ptáme na přídavná jména?
Přídavná jména vyjadřují vlastnosti osob, zvířat, věcí a jevů označených podstatným jménem. Shodují se s nimi v pádě, čísle a rodě. Ptáme se na ně otázkami jaký/á/é?, který/á/é?, čí?
Pokud jde o toto, co je to stupňování přídavných jmen?
stupeň tvoříme nejčastěji tak, že přidáme k základnímu tvaru přídavného jména příponu -ejší nebo -ější. U přídavných jmen, kterým kořen slova končí na -t nebo -d, odtrhneme příponu -ký a nahradíme za příponu -ší. U přídavných jmen, kterým kořen slova končí na -ch, nahradíme -ch za příponu -šší.
Pokud jde o toto, co je to zpodstatnělé přídavné jméno? Přídavná jména mohou být zpodstatnělá (ve větě mají funkci podstatných jmen) - např. hajný, průvodčí, stříbrný, bytná, vstupné, hovězí.
Lidé se také ptají, jak se skloňuje?
Skloňování (deklinace) je jmenná flexe, tedy ohýbání slovních druhů, jako jsou podstatná jména, přídavná jména, zájmena, číslovky, členy apod. Je obdobou časování sloves. Skloňování spočívá v obměnách tvarů slovní jednotky (lexému), aniž by přitom došlo ke změně jejího základního významu.
Někdo se také může ptát, co vše určujeme u přídavných jmen? Přídavná jména
- jsou to slova ohebná – jejich tvar se může měnit (hezký, hezká, hezké, hezcí, hezčí,...)
- měníme-li jejich tvar, říkáme tomu SKLOŇOVÁNÍ
- určujeme u nich PÁD, ČÍSLO, ROD (ty se řídí podle podstatného jména), určujeme také DRUH, VZOR a STUPEŇ
Jak se označují přídavná jména?
Přídavná jména jsou ohebný slovní druh. Označují vlastnosti podstatných jmen a vztahy vlastnictví. Příklady přídavných jmen: starý, pěkný, dlouhá, Petrův, bobří, odvážná, chorvatský. Přídavná jména dělíme tvrdá, měkká a přivlastňovací (viz druhy přídavných jmen).
A jak se poznají přídavná jména? U přídavných jmen určujeme:
- Pád (1. – 7. pád)
- Číslo (jednotné: pěkný stůl, malý člověk; množné: zlobiví chlapci, utřené stoly)
- Rod (mužský, ženský, střední)
- Druh (tvrdé, měkké, přivlastňovací)
- Vzor (tvrdá: mladý, mladá, mladé; měkká: jarní, jarní, jarní; přivlastňovací: otcův, otcova, otcovo, matčin, matčina, matčino.
Pokud jde o toto, jak se ptame na podstatna jméno?
Ptáme se na ně slovy KDO? CO?. Ukazujeme si na ně slovy ten, ta, to.
Co je to stupňování? Stupňování (též komparace, řidčeji gradace) v lingvistice znamená tvoření tvarů 2. a 3. stupně, vyjadřujících stupeň vlastnosti přídavných jmen a příslovcí. Ze syntaktického hlediska může být prováděno buď odvozováním slov pomocí ohýbání (flexe), nebo skládáním základního tvaru se stupňovacími příslovci.
Co vyjadřuje třetí stupeň přídavných jmen?
Rozlišujeme tři stupně přídavných jmen. První stupeň vyjadřuje základní míru vlastnosti (krásný, krátký ), druhý stupeň vyjadřuje větší míru než první stupeň (krásnější, kratší) a třetí stupeň vyjadřuje nejvyšší míru vlastnosti (nejkrásnější, nejkratší).
Similar articles
- Čím se od sebe liší podstatná jména Pomnožná a hromadná?
U podstatných jmen v množném čísle není násobilka uvedena. Stále určujeme jednotné číslo, přestože mají větší počet věcí stejného druhu. Existuje totiž MNOŽNÝ počet věcí.
- Co znamenají přídavná jména?
Přídavná jména jsou příbuzná s podstatnými jmény. Rod podstatného jména, které rozvíjí, je v jazycích, které rody rozlišují, obvykle stejný. Mají funkci přídavného jména shodného nebo doplňkového ve větě.
- Jaké jsou přídavná jména?
Přídavná jména lze používat různými způsoby. Vyjadřují vztahy vlastnictví a vlastnosti podstatných jmen. Příklady: starý, pěkný, dlouhý, Petrův a chorvatský. Tvrdý, měkký a přivlastňovací jsou druhy přídavných jmen.
- Jak se tvoří přídavná jména v angličtině?
- Jak určujeme podstatná jména?
- Co znamená podstatná jména?
- Co znamená skloňovat podstatná jména?