Domovská stránka
> C
> Co To Je Monolog?
Co to je monolog?
Monolog nebo samomluva je v literatuře a komunikaci takový hovor jedné postavy, který se nestává součástí dialogu nebo polylogu. Pro monolog je charakteristická souvislá, nepřetržitá řečová aktivita jednoho z účastníků komunikace.
Jak správně napsat dialog?
Jak napsat dobrý dialog
- Pracujte s tzv.
- Netahejte viditelně za nitky: Tak jako v reálném životě vaše postavy vstupují do dialogu s jistou představou či názorem.
- Snažte se udržovat přirozené tempo: Většina rozhovorů nejsou jako vyrovnaný ping-pongový zápas.
Vnitřní monolog je oblíbenou formou moderní literatury, která umožňuje přímou prezentaci nevyslovených myšlenek postavy – často myšlenek ještě ve stavu zrodu, bouřlivého, chaotického psychického dění, dramatických myšlenkových svárů.
Co je to Polylog?
Prolog (řecky πρόλογος prologos < πρό před + λόγος slovo, řeč) je úvodní část spisu, která má obvykle za úkol uvést drama. V širším smyslu se však používá pro předmluvu jakéhokoli druhu (podobně jako latinské praefatio).
Co je to konverzace? Konverzace je mezilidská komunikace, která může probíhat jak „tváří tvář" tak prostřednictvím elektronických medií. Mezilidská komunikace je tedy komunikace mezi dvěma osobami.
Když to vezmeme v úvahu, jak má vypadat monolog?
Monolog jako „proud vědomí" je literární technika. Chápán je jako vnitřní monolog postavy. Mluvčí formuluje namátkově, bez starosti o logiku a bez jakékoli cenzury větné fragmenty, které mu probíhají hlavou. Hlavní účinek, jehož má být dosaženo, je vyjádření emociálního a kognitivního chaosu vědomí.
Jak si vybrat monolog? Co se týče herecké části, máme si dle požadavků připravit dva rozdílné monology nebo jakýkoliv jiný dramatický text herecky zpracovaný, a jednu báseň. Všechny texty musí být v českém jazyce. Bylo mi řečeno, že by se monology měly vybírat podle typu uchazeče - např. mladá dívka by neměla mít monolog starého muže atd.
Lidé se také ptají, jak se píše vnitřní monolog?
Vnitřní monolog není nic složitého, je to vlastně totéž, co běžná přímá řeč, jen se většinou nepoužívají uvozovky. Tato technika nám umožňuje nahlédnout do myšlenek postavy, což je samozřejmě velmi osvěžující a zajímavé.
Následně, jak poznat dialog? Dialog posouvá děj, zrychluje ho, stojí v opozici s pomalým popisem. Pokud cítíme, že by se čtenář už mohl nudit, šoupneme tam rozhovor a rázem to má grády. Dialogem můžeme poznat lépe postavu, nejde jen o to, co říká, ale jak to říká, tedy jestli mluví jako kniha nebo jako dlaždič.
Co je vnitřní dialog?
Většina z Vás si určitě všimla, že součástí Vaší mysli je nezastavitelný vnitřní dialog. Jedná se o ten hlásek, který neustále něco vymýšlí, kalkuluje, kritizuje, odsuzuje, křičí na tebe, ale třeba tě občas i pochválí. Může vypadat třeba takto: ,,Od zítřka už si to sladké nedám.