Domovská stránka
> J
> Jak Odsávat Cín?
Jak odsávat cín?
Asi se ti nepovede odsát všechen cín. Nejlepší cestou - pokud to lze - je naopak přidat hódně cínu a zahřát všechny piny naráz (což umožní přenos tepla množstvím cínu) a vytáhnou součástku za tepla. Jednotlivé otvory se snadno vyčistí.
Jak správně pájet součástky v obvodech?
Kontrola pájeného spoje
Kontrola množství pájky: V místě pájeného spoje by mělo být dostatečné množství pájky, ale ne příliš. Pájka by na DPS dokonale obalit (smočit) vývod součástky včetně okolní plochy desky a měla by mít konkávní (prohnuté) zaoblení. Pokud je ve spoji pájky moc, je zaoblení konvexní (vyduté).
Někdo se také může ptát, jak pájet tištěné spoje? Kontrola množství pájky: V místě pájeného spoje by mělo být dostatečné množství pájky, ale ne příliš. Pájka by na DPS dokonale obalit (smočit) vývod součástky včetně okolní plochy desky a měla by mít konkávní (prohnuté) zaoblení. Pokud je ve spoji pájky moc, je zaoblení konvexní (vyduté).
Pájet stačí do doby rozlití pájky plus několik dalších desetin sekundy pro lepší prohřátí pájených ploch. Poté oddalte od pájeného místa konec trubičkové pájky a vzápětí i hrot páječky. Pájet déle je potřeba u objemnějších kovových součástí, které rychle odvádí teplo z místa pájení.
Jakou teplotou pájet SMD?
Zcela postačí nastavit teplotu 300 °C, maximálně 330 °C. Stejnou pozornost jako nastavení teploty vzduchu věnujte nastavení průtoku vzduchu. Příliš vysoký výkon kompresoru může způsobit „odfouknutí" SMD součástek, které jsou již prohřáté a „plavou".
Jak pájet rezistory? Doporučujeme nejprve pájet komponenty uprostřed desky a teprve poté přejít k pájení menších součástek na okraji desky (rezistory a diody). Pájení vyšších součástek jako jsou tranzistory a LED pak do obvodu připájejte jako poslední.
Někdo se také může ptát, jak pracovat s pajeci pastou?
Tavidlo lze aplikovat následujícími způsoby: Nanášení štětečkem je účinný způsob nanášení tenkého filmu pasty na samotný spoj a na okolní povrchy součástí. Pájecí tavidlo se může nanášet ponořením jedné nebo více složek sestavy do nádoby na tavidlo. To je nejúčinnější u pasty s lehkou konzistencí.
A další otázka, jak použít pájecí pastu? Pájecí pasta musí mít před použitím "pokojovou teplotu." To zaručí její správnou viskozitu a zabrání případné kondenzaci. Doporučená doba pro zahřátí je čtyři hodiny. Stříkačky se zahřejí na potřebnou teplotu za méně než čtyři hodiny.
Jak vybrat pájku?
Pájka je dostupná nejčastěji v podobě drátu s různým průměrem. Vybíráme ji podle velikosti pájených součástek – pro pájení drobných SMD součástek se ideálně hodí drát s průměrem 0,25 mm nebo 0,3 mm. Pro cínování koncovek tlustých drátů je třeba zvolit drát 3 mm nebo 4 mm.
Můžete se také zeptat, Čím se paji? Pájecí slitina (pájka) se nejčastěji skládá ze směsi cínu a olova v poměru 3 : 2 s bodem tavení 190 °C (pájka Sn60Pb40). Pokud potřebujete pájet při nižších teplotách, použijete pájky obsahující antimon, vizmut nebo indium. Díky tomu se dá teplota tavení při pájení snížit až na 140 °C (pájka Pb48Sn32Bi).
Jak odstranit čin z desky?
Práce je jednoduchá - jehlu si nasadím na konec vývodu, co vykukuje z kopečku pájky.