Domovská stránka
> J
> Jak Resit Dědictví?
Jak resit dědictví?
Jak dědické řízení probíhá?
- První krok: Řízení zahajuje notář Notáře si nelze vybrat.
- Druhý krok: Zjištění dědiců Tento krok je úkolem pro notáře.
- Třetí krok: Předložení dokumentů Vaším úkolem je předložit notáři soupis nemovitého majetku včetně výsledné odhadní ceny.
- Čtvrtý krok: Závěrečné jednání
Když to vezmeme v úvahu, jak nepřijít o dědictví?
Jednorázové zaplacení exekuce. I to je jedna z možností, jak vyřešit exekuci a zároveň nepřijít o dědictví. Pohledávky je u exekutora možné vždy jednorázově doplatit. Po zastavení exekuce již můžete bez problému dědit a nikdo vám nic nevezme.
Koho kontaktuje notář? V řízení o pozůstalosti notář jako první kontaktuje dědice, většinou to bývá osoba, která se postarala o pohřeb zůstavitele, a sdělí, co všechno bude třeba pro vyřízení pozůstalosti učinit.
Lidé se také ptají, jak zjistit stav dědického řízení?
ODPOVĚĎ: Na úřadu podle trvalého pobytu zesnulého zjistíte věcně a místně příslušný soud, u něhož bude dědické řízení vedeno. Úřady obvykle dávají souhrnné hlášení soudům na začátku kalendářního měsíce o úmrtích za měsíc předcházející. Obvykle lze na telefonický dotaz soudu zjistit pověřeného notáře.
Co se stane když se dědicové nedohodnou? Dědictví vyřizuje soudem pověřený notář. Pokud se dědici nedohodnou, dědického řízení se ujímá soud. Může se stát, že na výsledek si pak počkají i několik let. Děti dědí podle zákona vždy, na synovce se nejspíš nedostane.
A další otázka, kdo je smluvní dědic?
Dědická smlouva je pořízení pro případ smrti, které je však na rozdíl od závěti či dovětku dvoustranným právním jednáním. Dědickou smlouvou povolává zůstavitel druhou smluvní stranu nebo třetí osobu za dědice nebo odkazovníka a druhá strana to přijímá.
Když to vezmeme v úvahu, kdy nabývá dědič dědictví? Zásadně přitom platí, že dědictví se nabývá smrtí zůstavitele. Znamená to, že vždy, nezávisle na tom, zda se dědí ze závěti nebo ze zákona, nabývá dědic majetku zůstavitele sice až po soudním řízení, ale zpět k okamžiku, ve který zůstavitel skonal.
Kdo je nezpůsobilý dědic?
Nezpůsobilým dědicem se podle legislativy stává ten, kdo se dopustil úmyslného trestného činu proti zůstaviteli, jeho předku, potomku nebo manželu/manželce, nebo spáchal zavrženíhodný čin proti zůstaviteli (například ho donutil k projevu poslední vůle), překazil nebo zfalšoval jeho poslední pořízení.
Můžete se také zeptat, jak obejít nepominutelného dědice? Kdyby na úkor dítěte na základě závěti nebo dědické smlouvy nabyl dědictví někdo jiný, může si po něm nepominutelný dědic (dítě) nárokovat vyrovnání – tedy částku, která se rovná jeho povinnému podílu. Za určitých podmínek může soud povolit splátky povinného dílu nebo odklad jeho splatnosti.
Kdo dědí ze zákona?
Jako dědici ze zákona podle současného českého práva dědí: potomci zůstavitele (děti, vnuci, pravnuci atd.) – vždy v první třídě dědiců manžel nebo partner zůstavitele – v první nebo druhé třídě dědiců