Domovská stránka
> C
> Co Je To Diafyza?
Co je to Diafyza?
Diafýza je středová a nejdelší část dlouhé kosti. Diafýza je tvořena kompaktní kostí. Uvnitř diafýzy se nachází dřeňová dutina, která obsahuje červenou nebo žlutou kostní dřeň.
Co tvoří kostí?
Kost je z jedné třetiny tvořena organickou základní vrstvou – matrix – a ze dvou třetin kostním minerálem. Kostní matrix se skládá z bílkovin. Hlavní složkou je šroubovitá bílkovina kolagen typu I, další složkou jsou tzv. nekolagenní bílkoviny.
Jaké látky tvoří kost? Kostní tkáň je specializovaným typem opěrného pojiva s mineralizovanou mezibuněčnou hmotou. Jako všechny pojivové tkáně, i kostní tkáň tvoří buňky, vazivová vlákna a mezibuněčná hmota. Jejich vzájemný poměr a uspořádání vytváří předpoklady pro následnou klasifika různých typů kosti.
Následně, které prvky se podílejí na stavbě kostí?
Vápník vytváří pevnou strukturu zubů a kostí.
Zhruba 99 % všeho vápníku, který přijmeme v potravě (či lécích nebo doplňcích stravy) se po vstřebání do krevního oběhu ukládá v kostech! Na dodržení stálé a vyrovnané hladiny vápníku v organismu (tzv. homeostázy) se podílí několik typů kostních buněk.
Kde se nachází okostice? Zhruba 99 % všeho vápníku, který přijmeme v potravě (či lécích nebo doplňcích stravy) se po vstřebání do krevního oběhu ukládá v kostech! Na dodržení stálé a vyrovnané hladiny vápníku v organismu (tzv. homeostázy) se podílí několik typů kostních buněk.
Okostice (periost) je vazivový obal kosti, který obsahuje cévy, vlásečnice a nervová zakončení, tudíž je velmi dobře prokrvený a citlivý na bolest. Okostice pokrývá kost v místech, kde nejsou svalové/šlachové úpony nebo kloubní chrupavky.
Navíc, kde se nachází kostní dřeň?
Kostní dřeň je houbovitá tkáň bohatá na živiny nacházející se hlavně v dutých částech dlouhých plochých kostí, například v hrudní kosti nebo pánevních kostech. Rozlišujeme dva typy kostní dřeně: červenou a žlutou dřeň. Žlutá dřeň obsahuje mnohem více tukových buněk než červená kostní dřeň.
Někdo se také může ptát, jak se jmenuje nejtvrdší kost v těle? Skalní kost také pyramida (lebeční kost) je nejtvrdší kostí v těle. Kost se průběžně obměňuje (recykluje) zhruba 5% kostní hmoty.
Lidé se také ptají, jaká je nejdelší kost v lidském těle?
Stavba dlouhé kosti
Prototypem kosti, jak si ji běžně představujeme, je dlouhá kost. Typickým zástupcem dlouhých kostí je například kost stehenní, což je zároveň největší kost v lidském těle.
Jaké druhy spojení jsou mezi kostmi? Prototypem kosti, jak si ji běžně představujeme, je dlouhá kost. Typickým zástupcem dlouhých kostí je například kost stehenní, což je zároveň největší kost v lidském těle.
Existují dva typy spojení kostí:
- Spojení plynulé – kosti jsou spojeny pojivem (vazivem, chrupavkou či kostí).
- Spojení dotykem – kosti se vzájemně dotýkají v místech označovaných jako styčné plochy, po stranách těchto ploch je vazivo, které kosti rovněž spojuje.
Co je Jarmova kost?
Lícní kost (latinsky: os zygomaticum) je jednou z kostí lebky, jedná se o párovou kost, která je na lebce zastoupena u levého i pravého očního důlku.