Domovská stránka
> J
> Jak Se Žilo Ve Vrcholném Středověku?
Jak se žilo ve vrcholném středověku?
Ve středověké společnosti existovali i lidé, kteří nepatřili do žádné společenské vrstvy, většinou neměli stálý domov a v podstatě žili na jejím okraji: tuláci, žebráci, prostitutky, ale také potulní herci nebo kejklíři.
Kdo stál v čele vesnice ve středověku?
V čele vesnice stál rychtář. Obyčejně mu patřila největší usedlost ve vsi, často byl i majitel kovárny či krčmy. Sloužil majiteli vsi (šlechtici, králi, klášteru) jako úředník, který vybíral poplatky, dohlížel na pořádek, dohlížel na vykonávání práce pro vrchnost.
Pokud jde o toto, kdo žil ve městech ve středověku? Společnost středověkých měst se skládala z občanů plnoprávných, kteří vlastnili ve městě dům, střední vrstvy - řemeslníci a obchodníci, a chudiny - dělníci, žebráci. V oddělených částech města, ghettech, žili Židi. Různorodost obyvatel středověkých měst a jejich odlišné postavení byly zdrojem společenského napětí.
A Čím je tvořena obec?
V některých zemích je obcí téměř každé město či vesnice, v jiných zemích je obvyklé, že obec je tvořena větším množstvím vesnic nebo že některé obce mohou být součástí města.
Následně, jak vytvořit vlastní vesnici? Jak na to v krocích:
- Najít 999 budoucích obyvatel, ideálně obyvatel stejné obce, ve které teď bydlíte vy.
- Na území své obce najít území pro svou obec, které splňuje parametry.
- Nastudovat zákon o obcích, ustanovit podle něj Přípravný výbor a navrhnout uspořádání místního referenda.
Jak se žilo na hradech?
Obsah prevétů a latrín padal přímo do hradního příkopu, nádvoří a chodby pak bývaly posety výkaly koní, psů i koček, které měly hlídat hradní zásoby jídla a obilí před krysami. Na hradech to zkrátka nevonělo. Aby lidé nešlapali přímo do exkrementů, nádvoří a podlahy se pokrývaly senem smíchaným s vonnými bylinami.
Můžete se také zeptat, jak se bydlelo ve středověku? Zatímco na západě se budovaly již nadzemní domy se společnými obytnými prostory pro lidi i pro zvířata, tzv. Wohnstallhaus, ve východní Evropě byly běžné zahloubené stavby s kamny, kterým se říká polozemnice. Průměrná plocha domu činila kolem 10-12 metrů čtverečních. Plocha našich bytů je dnes cca 77 metrů čtverečních.
Následně, jak se hospodařilo ve středověku?
K obdělávání půdy se používalo rádlo (obracelo půdu, nedocházelo však k jejímu kypření) nebo pluh (orání kvalitnější a rychlejší). Úroda se sklízela srpem, obilí se poté muselo ručně vymlátit pomocí cepů, čímž se oddělilo zrno od klasů. Obilí se poté mlelo na mouku – používal se kamenný žernov (vynalezen někdy ve 3.
Následně, kdo stál v čele městské rady? V čele městské správy stával rychtář (z něm. Richter, soudce), jmenovaný panovníkem nebo vrchností. Konšelé byli původně sbor jeho rádců a pomocníků, vybíraný z usedlých a obvykle majetných občanů. Konšelé se obvykle střídali po roce nebo po dvou, nové na doporučení rady uváděla do úřadu vrchnost nebo panovník.
Někdo se také může ptát, kdo patřil ve středověku mezi chudinu?
Majetkové rozdíly byly ve městech obrovské. Kdo bydlel v centru, byl považován za boháče. Čím blíže k hradbám, tím chudší obyvatele jste mohli potkat. Mezi městskou chudinu patřili tovaryši, učni, studenti, námezdní dělníci, ale také třeba prostitutky a kat.