Domovská stránka
> C
> Co Je To Náhodná Veličina?
Co je to náhodná veličina?
Náhodná veličina (používají se i různé kombinace slov náhodná, stochastická nebo náhodová a proměnná nebo veličina) je libovolná veličina, kterou je možné opakovaně měřit u různých objektů, v různých místech nebo v různém čase a její hodnoty podrobit zpracování metodami teorie pravděpodobnosti nebo matematické
A další otázka, co je to hustota pravděpodobností?
Hustota pravděpodobnosti (hustota rozdělení pravděpodobnosti, anglicky Probability Density Function, PDF) v teorii pravděpodobnosti je funkce, jejíž integrací na kterémkoli vzorku (podmnožině prostoru elementárních jevů) vyjde relativní pravděpodobnost, že hodnota náhodné proměnné by se rovnala tomuto vzorku.
Co je to normální rozdělení? Normální rozdělení (Gaussovo rozdělení, Gaussova distribuce, Laplaceovo-Gaussovo rozdělení) patří mezi nejdůležitější rozdělení pravděpodobnosti spojité náhodné veličiny. Náhodné děje vyskytující se v přírodě či společnosti lze dobře modelovat právě normálním rozdělením.
V jakých situacích se používá rovnoměrně rozdělení?
Rovnoměrné rozdělení pravděpodobnosti přiřazuje všem hodnotám náhodné veličiny stejnou pravděpodobnost. Rovnoměrné rozdělení má svoji diskrétní i spojitou podobu.
Pokud jde o toto, jak zjistit normální rozdělení? Jednoduchý způsob, jak alespoň přibližně odhadnout, zda data mají normální rozdělení, je sestrojení histogramu. O něco přesnější je použití Q-Q grafu (kvantil-kvantil) nebo P-P grafu (pravděpodobnost-pravděpodobnost).
Někdo se také může ptát, co je to binomicka věta?
Binomická věta je zobecněním klasických vzorců typu (a + b)2 za pomocí kombinačních technik.
Lidé se také ptají, jaké náhodně jevy popisuje normální rozdělení? Náhodná veličina X má normální rozdělení N(m,s2) právě tehdy, když má hustota pravděpodobnosti tvar: Grafem hustoty pravděpodobnosti je tzv. Gaussova (Gaussova-Laplaceova) křivka: Z obrázku je patrné, že parametr m (střední hodnota) určuje, kde má křivka maximum.
Který člen binomického rozvoje obsahuje výraz?
Binomický rozvoj obsahuje n + 1 členů. Každý člen binomického rozvoje je součinem kombinačního čísla, mocniny čísla a a mocniny čísla b. Kombinační čísla jsou řádkem Pascalova trojúhelníku pro n (je to n + 1 řádek). Mocniny čísla a klesají od n do 0.
Jak určit pravděpodobnostní rozdělení? Rozdělení pravděpodobnosti spojité náhodné veličiny se určuje prostřednictvím funkce, která se nazývá hustota rozdělení pravděpodobnosti (hustota pravděpodobnosti, anglicky Probability Density Function, PDF). Pro spojitou náhodnou veličinu obecně neplatí, že také hustota pravděpodobnosti je spojitá.
Když to vezmeme v úvahu, jaká je geometrická interpretace střední hodnoty?
Střední hodnota (aritmetický průměr) je definován jako součet všech hodnot náhodné proměnné xi dělený počtem hodnot. Vypočtený průměr pak udává, jaká stejná část z úhrnu hodnot sledované číselné proměnné připadá na jednu jednotku souboru (jednoho jedince).