Domovská stránka
> C
> Co To Je Negace?
Co to je negace?
Negace výroku (graficky ¬, ′; textově non) je v matematické logice opačná pravdivostní hodnota k výroku. Negace výroku se označuje symbolem ¬. Tento symbol se umísťuje před označení výroku. Negace výroku se dá též zapsat textově non či graficky ′.
Co je to složený výrok?
Složené výroky jsou výroky, které vznikly z jednoduchých výroků použitím logických spojek.
Někdo se také může ptát, kdy je implikace pravdivá? Implikace je pravdivá pravě tehdy, když jsou oba spojované výroky pravdivé nebo když je první výrok nepravdivý. Neboli: Implikace není pravdivá jen v případě, že první výrok je pravdivý a zároveň druhý je nepravdivý. Pro zachycení těchto informací pomocí tabulky pravdivostních hodnot opět potřebujeme značení.
A jak negovat implikaci?
Danému výroku koresponduje formule: p→q. Její negací je: ¬(p→q). Ekvivalentem je: p∧¬q, neboť „negovaná implikace je konjunkce s negací".
Jak negovat konjunkci? Podíváme-li se, kdy je konjunkce nepravdivá, zjistíme, že stačí, aby jeden z výroků byl nepravdivý. To můžeme říci i trochu jinak: První nebo druhý výrok musí být nepravdivý. Spojku „nebo" zde uvažujeme v matematickém smyslu – mohou tedy být nepravdivé i oba výroky současně.
Jak naučit děti logickému myšlení?
Doma hrajeme různé stolní hry, piškvorky, pexeso, dcera luští sudoku, osmisměrky, má několik her na mobilu, které mají podporovat logické myšlení, čte knížky, luští různé hlavolamy apod.
Jak zlepšit logické myšlení u dětí? „Nejzásadnější změna v myšlení dětí je samostatné řešení úkolu. Na začátku v kroužku jim žena vysvětlí základní bloky a ukáže jim, co by chtěla, aby postavily. Děti rozumí těm blokům, ale nemají nejmenší ponětí o tom, jak by se k cíli dostaly. Analogicky – ve škole jsou na všechno šablony.
Pokud jde o toto, jak lépe myslet?
Myslete efektivněji! Tady jsou 3 tipy, jak na to
- Poznejte Mozartův efekt. Když budete poslouchat Mozartovu hudbu, zvýší se trvale vaše IQ.
- Obklopte se zeleným prostředím. Další zajímavostí, která nám pomáhá k lepšímu myšlení, je zelená barva.
- Postavte vedle sebe květinu. A jsme opět u experimentů.
pojmové myšlení – nejběžnější, manipulace s verbálními znaky (pojmy) propoziční myšlení - základním elementem jsou propozice (výroky) vyjádřené ve verbálním kódu, s nimiž provádíme mentální manipulace.
Pokud jde o toto, co to je divergentní myšlení?
Divergentní myšlení označuje myšlenkový proces, který vede ke vzniku většího množství originálních řešení problému. Jedná se o myšlení rozbíhavé, kdy stimulus v podobě předloženého problému vyvolá hledání a vytváření různých alternativ.