Domovská stránka
> J
> Jak Pochopit Pythagorovu Vetu?
Jak pochopit pythagorovu vetu?
Pythagorova věta – význam
Pythagorova věta říká, že v jakémkoliv pravoúhlém trojúhelníku se obsah čtverce nad přeponou rovná součtu obsahů čtverců nad oběma odvěsnami. Pomocí této věty můžeme tedy u jakéhokoliv pravoúhlého trojúhelníku vypočítat jednu stranu, známe-li ty dvě zbývající.
Pythagorova věta říká, že v jakémkoliv pravoúhlém trojúhelníku se obsah čtverce nad přeponou rovná součtu obsahů čtverců nad oběma odvěsnami. Pomocí této věty můžeme tedy u jakéhokoliv pravoúhlého trojúhelníku vypočítat jednu stranu, známe-li ty dvě zbývající.
Když to vezmeme v úvahu, jak poznat obecny trojúhelník?
Uprostřed nejdelší strany pomůcky naleznete kolmici. Tuto kolmici přiložíme na jednu ze stran narýsovaného obrazce tak, aby kolmice narýsovanou úsečku přesně kopírovala. Pokud po přiložení pomůcky k obrazci další strana narýsovaného trojúhelníku kopíruje hranu pomůcky, jedná se o pravý úhel.
Navíc, jak se počítá pythagorova věta? Věta zní: Obsah čtverce sestrojeného nad přeponou libovolného pravoúhlého trojúhelníku je roven součtu obsahů čtverců nad oběma jeho odvěsnami (dvěma kratšími stranami).
Lidé se také ptají, jak se pozná pravý úhel?
Pravý úhel je úhel, který tvoří polovinu přímého úhlu či čtvrtinu plného úhlu. Jeho numerická hodnota ve stupních je 90, v radiánech π/2.
Lidé se také ptají, jak vypočítat obvod trojúhelníku když neznáme jednu stranu? Dostaneme rovnoramenný trojúhelník, jehož délka stran bude rovna $α$ a délka základny bude rovna $β$. Výstup: Chcete-li zjistit obvod rovnoramenného trojúhelníku, přidejte dvojnásobek délky jeho stran k délce jeho základny.
Jak se pozná rovnoramenný trojúhelník?
Kromě vlastností společných pro každý trojúhelník má rovnoramenný trojúhelník navíc tyto vlastnosti:
- Je osově souměrný podle osy procházející hlavním vrcholem a středem základny.
- Úhly při základně jsou shodné.
- Výšky příslušné ramenům jsou shodné.
- Těžnice příslušné ramenům jsou shodné.
Rovnoramenný trojúhelník tvoří základna a dvě stejně dlouhé strany, které se nazývají ramena. Oba úhly svírané základnou a rameny jsou shodné.
...
rovnoramenný trojúhelník.
...
rovnoramenný trojúhelník.
a | ramena |
---|---|
c | základna |
v a | výška na stranu a |
v c | výška na stranu c |
α, γ | úhel |
A jak se rýsuje rovnoramenný trojúhelník?
Pokud znáte dvě strany a těžnici k některé z těchto dvou stran, trojúhelník narýsujete velmi lehce. Začnete opět narýsováním strany AB a poté zjistíte, kde leží bod C tak, že uděláte dvě kružnice, první se středem v bodě B (nebo A, pokud znáte délku AC) a druhou se středem ve středu strany AB.
Kolik stupnu má Rovnoramenny Trojuhelnik? Zároveň platí, že všechny vnitřní úhly mají velikost 60 stupňů. Rovnoramenný trojúhelník má dvě strany stejně dlouhé a třetí strana má délku jinou. Těm stranám, které jsou stejně dlouhé, se říká ramena, třetí straně se říká základna. Úhel, který svírají ramena takového trojúhelníku se základnou, je vždy shodný.
Pokud jde o toto, jak se rýsují výšky?
Výšky se rýsuje celkem snadno, vezmete si pravítko a vedete kolmici ze strany c tak, aby tato kolmice protla právě bod C. To je vše. Červeně jsou vyznačeny všechny tři výšky trojúhelníku. Všimněte si, že každá výška je kolmá ke své straně.