Na jakou nemoc zemřel Gross?
Na pondělí 21. června připadá světový den amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Nemoc, na kterou zemřel například expremiér Stanislav Gross nebo fyzik Stephen Hawking, lékaři v Česku ročně diagnostikují dvěma stovkám lidí.
Přečtěte si více
Jak Onemocnet ALS?
Amyotrofická laterární skleróza (ALS) je velmi progresivní nervosvalové onemocnění, které postupně vyřadí ze hry všechny svaly v těle, zatímco vědomí zůstává do poslední chvíle zachováno. Onemocnět může kdokoli v dospělém věku. Způsob vzniku onemocnění, prevence ani léčba zatím nejsou známy.
Co způsobuje nemoc ALS?
V mnoha případech je ale nejisté, co je způsobuje. Studie ukazují, že na vzniku onemocnění se podílí oxidační stres, špatně sbalené proteiny či defekty v jednotlivých genech. Dochází k postupnému odumírání motoneuronů a následnému oslabení a atrofii svalů.
Jak se projevuje ALS?
Mezi příznaky rané formy ALS patří zvýšená svalová slabost a atrofie (75 % případů), zvláště v rukou a nohách, a postižení řeči, v některých případech polykání, dýchání, křeče nebo ztuhlost postižených svalů. Ztuhlost se může projevovat i v orofaciálním svalstvu např. velmi tichou řečí.
Někdo se také může ptát, co měl gross za nemoc?
S nemocí ALS, kterou trpěli i expremiér Stanislav Gross nebo fyzik Stephen Hawking, bojoval téměř šest let. Podle lékařky Evy Baborové ze spolku Alsa, který se zabývá pomocí pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou, jde o nevyléčitelnou nemoc.
Související článek
Jakou klavesnici na Android?
Na Gboardu se píše pohodlně a nabízí také slušné možnosti přizpůsobení - nejen možnost upravovat oblíbené klávesy, ale v aplikaci najdete také mnoho motivů a podobně, stejně jako tmavý režim. Stěžejní funkcí je implementace vyhledávače.
Co spouští ALS?
U amyotrofické laterální sklerózy dochází k odumírání motorického neuronu, tedy centrálního i periferního. U centrálního to znamená od mozku přes míchu, u periferního jsou to periferní nervy. Lidovky.cz: Proč začnou buňky odumírat? Je to porucha oxidačních procesů v buňce, kterou v ní vznikají zplodiny.
Někdo se také může ptát, jak predejit als?
Mezi první příznaky ALS, tedy její rané formy, patří zvýšená svalová slabost a atrofie, která se objevuje převážně v rukou a nohou. Mezi první příznaky amyotrofické laterální sklerózy patří také postižení řeči a v některých případech se dostavují i potíže s polykáním a dýcháním.
Jak se diagnostikuje ALS?
Diagnózu ALS usuzujeme z klinického průběhu a po vyloučení jiných onemocnění s podobným klinickým obrazem. Stěžejním vyšetřením je elektromyografie (EMG), vyšetření nervů a svalů. Dále pacient v závislosti na klinickém obrazu může podstoupit CT nebo MRI vyšetření mozku, MRI míchy a laboratorní vyšetření krve a moči.
Pokud jde o toto, kdy se objevuje als?
Nemoc se nejčastěji objevuje u lidí mezi 55. a 70. rokem života, podle statistik mírně převažují muži. Jak se ale můžete dočíst na těchto stránkách v části věnované příběhům pacientů s ALS, případů, kdy je nemoc odhalena ve velmi mladém věku, také není málo.
Lidé se také ptají, kolik lidí onemocní als?
V Česku je zhruba 800 lidí, kteří trpí ALS. Každoročně je diagnostikováno 200 nových případů. A zhruba stejný počet naopak umírá.