Domovská stránka
> K
> Kdo Je Podnik?
Kdo je podnik?
„Podnikem se rozumí každý subjekt vykonávající hospodářskou činnost, bez ohledu na jeho právní formu. K těmto subjektům patří zejména osoby samostatně výdělečně činné a rodinné podniky vykonávající řemeslné či jiné činnosti a obchodní společnosti nebo sdružení, která běžně vykonávají hospodářskou činnost.
Jak Delime podniky?
Nejčastějším ukazatelem je počet zaměstnanců, podle kterého se podnik rozlišuje do tří skupin:
- malé podniky (méně než 25 zaměstnanců)
- střední podniky (25 až 499 zaměstnanců)
- velké podniky (500 a více zaměstnanců)
soustavnost – podnikáním není nahodilá a občasná činnost. Zároveň ale tento pojem nevyjadřuje pouze nepřetržitost nebo trvalost. Důležitý je váš záměr vykonávat danou činnost opakovaně.
A další otázka, co je soustavná činnost?
Soustavná činnost neznamená činnost nepřetržitou, ale takovou, která je vykonávána s vidinou, že bude vykonávána i nadále. Nesmí se jednat o činnost náhodnou, nahodilou nebo příležitostnou – ta není podnikáním.
Co to je podnikatelský záměr? V rovině obecné lze pak podnikatelský záměr chápat jako dlouhodobou strategii podnikání, ze které podnikatel vychází a s níž by mělo být celé jeho podnikání v naprostém souladu. Běžně se také můžeme setkat s chápáním podnikatelského záměru jakožto jednorázového nápadu či inspirace k podnikání.
Lidé se také ptají, co je smyslem podnikání?
Občanský zákoník říká: „Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.
Lidé se také ptají, co to je obchodní firma? Obchodní firma (zkráceně též jen „firma") je název, pod kterým je podnikatel zapsán v obchodním rejstříku. Skutečnost, že obchodní firma je jen a pouze název (oproti běžnému laickému chápání významu slova), je důležitá pro další výklad.
Co je podnikání v ČR?
Podnikání je na území České republiky činnost vymezená zákonem vedoucí k dosažení zisku.
Pokud jde o toto, jak dělíme podnikatele? Nezáleží přitom na objemu podnikatelských aktivit, může tedy jít jak o velikou akciovou společnost, tak i malého živnostníka. Pokud je podnikatelem fyzická osoba, jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). OSVČ však zahrnuje i osoby, které mají příjmy z jiné samostatně výdělečné činnosti než jen z podnikání.
A jak se určuje velikost podniku?
Podle Svazu průmyslu České republiky se za malý podnik považuje ten, který má méně než 100 zaměstnanců a roční obrat nepřesahuje 30 mil. Kč, střední podnik má méně než 500 zaměstnanců a obrat menší než 100 mil., ostatní podniky jsou velké.