Domovská stránka > C > Co To Je Slovesný Tvar?

Co to je slovesný tvar?

U sloves rozeznáváme jednoduché slovesné tvary (zastaň, kamarádí) a složené slovesné tvary (aby nastaly, byl bych uměl, byla vypita). I v případě složených slovesných tvarů se z významového hlediska jedná o tvar jednoho slovesa (jednoho přísudku).

Přečtěte si více

Související článek

Jaký je obecný tvář URL?

Nejčastějším zdrojem je webová stránka, ale používá se i mnoho dalších, například e-mail a sdílené úložiště souborů. Zobrazuje se v adresním řádku webového prohlížeče.

Následně, co to je jednoduchý slovesný tvar?

Podle toho, zda slovesné tvary obsahují tvar jednoho, nebo více sloves, je dělíme na: • Slovesné tvary jednoduché – jsou vyjádřené jedním slovem (obsahují pouze tvar plnovýznamového slovesa) – jdu, počkej, zpívat, POZOR!!! Jednoduché jsou i tvary sloves se zájmenem SE – směje se, učíme se
Jak poznat sloveso v rozkazovacím způsobu?
V písmu se výpovědi obsahující rozkazovací způsob ukončují:
  1. vykřičníkem, jedná-li se o kategorický požadavek (Okamžitě odejdi!);
  2. v ostatních případech tečkou, jedná-li se zejména o zdvořilou žádost (Prosím, otevři okno.).

Lidé se také ptají, co je to jednoduchy tvar?

TVAR JEDNODUCHÝ je tvořen většinou jedním slovem (např. jdu, letíme..., patří sem i sloveso se zvratným zájmenem si, se, např. učím se, zpívám si...). TVAR SLOŽENÝ je tvořen více slovy (např.
Někdo se také může ptát, jak vysvetlit slovesa?
Říkají nám, co kdo dělá, dělal nebo budě dělat. Slovesa totiž vyjadřují děj nebo jiným slovem činnost. Často se slovesa určují také jako slovní druh, který nám říká, co zvířata, osoby a věci dělají.

Když to vezmeme v úvahu, jak se ptáme na slovní druhy?

Druhým slovním druhem jsou přídavná jména, která pojmenovávají vlastnosti osob, zvířat, věcí, nebo jevů. Ptáme se na ně otázkami: JAKÝ?, KTERÝ?, ČÍ?. Příklad: (ČÍ?) Sousedovo (JAKÉ?)
A další otázka, jak se ptám na slovní druhy?
– Ontola. Podstatná jména: názvy osob, zvířat, věcí,vlasností a dějů, ukazujeme na ně ten, ta, to Přídavná jména: na přídavná jména se ptáme jaký, který, čí Zájmena: zastupují podstatná jména Číslovky: nahrazují se jako čísla Slovesa: označují nějaký...

Následně, jaké jsou sponová slovesa?

Sponová slovesa se využívají v přísudku slovesně-jmenném (přísudek jmenný se sponou), kde jsou doplněna jménem. Mezi sponová slovesa patří být, bývat, stát se, stávat se a v záporu nebýt, nebývat, nestat se a nestávat se.
Co to je modální slovesa?
Způsobové sloveso (též modální sloveso) je druh slovesa, jehož pomocí se vyjadřuje, zda je dispozice konatele děje k tomuto ději nutná, možná nebo záměrná, vyjadřuje tedy „stupeň realizovatelnosti" děje, neboli voluntativní modalitu.

Jak poznat zvratné sloveso?

Zvratná slovesa můžeme rozdělit na:
  1. vlastní – děj slovesa se prostřednictvím zvratného zájmena obrací zpět na původce děje: mýt nádobí – mýt se; vidět zrcadlo – vidět se v zrcadle; oblékat panenku – oblékat se;
  2. reciproční – děj slovesa prostřednictvím morfému postihuje dva subjekty zároveň: milovat se, protínat se.

By Diaz Westwater

Jak odstranit nepotřebné programy? :: Jak dělíme slovesa?
Užitečné odkazy