Domovská stránka
> C
> Co Je To Učení O Trojím Lidu?
Co je to učení o trojím lidu?
V básni, věnované kolem roku 1020 francouzskému králi Robertovi II, vyjadřuje onu všeobecně známou definici trojího lidu: Společnost věřících je jediným tělem, nicméně toto tělo rozděleno do tří částí. Příslušníci jedné bojují (šlechtici), druzí se modlí a třetí pracují (nevolníci).
A jak se žilo na hradech?
Obsah prevétů a latrín padal přímo do hradního příkopu, nádvoří a chodby pak bývaly posety výkaly koní, psů i koček, které měly hlídat hradní zásoby jídla a obilí před krysami. Na hradech to zkrátka nevonělo. Aby lidé nešlapali přímo do exkrementů, nádvoří a podlahy se pokrývaly senem smíchaným s vonnými bylinami.
Když to vezmeme v úvahu, jak se stavělo ve středověku? Domy raného středověku
Tvořila ji nejen část v zemi, ale také střecha nad úrovní. Konstrukci polozemnic tvořily dva dřevěné sloupy z kmenů stromu. Sloupy držely hřebenovou část podpírající krokve pokryté došky. Vyhloubením do země odpadla složitá a nákladná výstavba zdí a zároveň byla místnost dobře tepelně izolovaná.
Tvořila ji nejen část v zemi, ale také střecha nad úrovní. Konstrukci polozemnic tvořily dva dřevěné sloupy z kmenů stromu. Sloupy držely hřebenovou část podpírající krokve pokryté došky. Vyhloubením do země odpadla složitá a nákladná výstavba zdí a zároveň byla místnost dobře tepelně izolovaná.
Někdo se také může ptát, jak se žilo v 15 století?
Zvyšoval se zájem o pěstování obilí a rychle se osidloval zpustlý venkov. Ve městech byly stavěny domy z cihel, kamene a ze dřeva. Domy byly sevřeny v těsném prostoru. Díky topení pod pivovarskými kotli a odvádění kouře dýmníky patřily k obvyklým jevům ve městě požáry.
A kdy končí novověk? Konec novověku (a počátek moderních dějin) je možné umístit na závěr 18. století (např. události Velké francouzské revoluce roku 1789), nebo ke konci 19. století či na začátek 20.
Na jaké skupiny se lidé dělili v období středověku?
Raný středověk by se dal rozdělit do dvou období, předstátního, kdy ještě nevznikají státy jako takové a období raně státní, ve kterém vznikají raně feudální státy, které jsou ovlivněny Antikou. Ve vrcholném středověku je šířeno učení o trojím lidu (duchovenstvo, šlechta, prostý lid).
Co se stalo ve starověku? Starověk je po pravěku druhou etapou v dějinách lidstva. Za jeho počátek se považuje rozpad prvotně pospolné společnosti a nástup prvních státních útvarů (ca 4. – 1. tisíciletí před Kristem); za jeho konec pak zánik říše západořímské (476 po Kristu).
Co se stalo v roce 476?
Za definitivní konec Západořímské říše i starověku je považována abdikace císaře Romula Augustula 4. září v již zmiňovaném roce 476. K opuštění trůnu jej donutil germánský velitel římských vojsk jménem Odoaker.
Následně, kdo žil ve středověku? Početnější a chudší skupinou byli řemeslníci (např. kováři, truhláři, obuvníci, krejčí). Ti vlastnili chudší příbytky s krámy a dílnami. Městskou nemajetnou chudinu tvořili tovaryši a učedníci (pomáhali řemeslníkům), dělníci, kteří pracovali většinou na stavbách, a žebráci.
Jak se topilo ve středověku?
Vedle kachlových kamen objevil středověk i od časů Římanů zapomenuté parní lázně i vyhřívané podlahy, tedy podlahové topení tzv. hypocaustum. To se ale tolik nerozšířilo, jako kachlová kamna.