Domovská stránka
> C
> Co Je Tvoření?
Co je tvoření?
Slovotvorba je nauka o tvoření slov, obohacování slovní zásoby. Popisuje způsoby tvoření slov, slovotvornou stavbu slova a slovotvorné vztahy k jiným slovům.
Co je to odvozování slov?
Odvozování je tvoření odvozeného slova z jiného slova (ze slova základového) pomocí slovotvorných prostředků. Rozlišujeme slova: motivovaná - můžeme zjistit, z kterého slova byla utvořena (zahradník, odpoledne, podpatek);
Následně, co to je složenina vlastní? Pravé složeniny
Pravé (neboli vlastní) složeniny nelze rozdělit na jednotlivá slova. První část složeniny nemůže existovat samostatně, někdy ani druhá část: vodoléčba, velkovýroba, vodoměr, dějepis.
Pravé (neboli vlastní) složeniny nelze rozdělit na jednotlivá slova. První část složeniny nemůže existovat samostatně, někdy ani druhá část: vodoléčba, velkovýroba, vodoměr, dějepis.
Navíc, co to je složené slovo?
Složená slova (složeniny) mají více než jeden slovní základ, například pravděpodobný je podobný pravdě. Složeniny ze tří nebo čtyř slov jsou spíše výjimkou (červenomodrobílý, namoutěduši aj.).
Jak vznikala slova? 3 způsoby, jak vytvořit slovo:
odvozování zkracování skládání
odvozování zkracování skládání
Lidé se také ptají, co je to sousloví?
Sousloví je ustálené slovní spojení, sdružené pojmenování vytvářející lexikální jednotku.
Pokud jde o toto, co je to zkracování slov? Způsob tvoření slov, jehož motivem je větší ekonomičnost zkrácené podoby než existujícího nezkráceného pojmenování jednoslovného n. víceslovného; při z. se zároveň vytrácí explicitnost pojmenování, nutná pro jednoznačnost významu.
Co jsou odvozena slova?
Odvozené slovo, derivát - výraz tvořený na základě jediného výchozího (fundujícího) pojmenování změnou jeho morfologické stavby; dochází k ní a) rozšířením kmene o slovotvorný afix, a to vpředu (předponou, prefixem: pra -otec, pře -krásný...
Co je to lexikologie? Lexikologie je lingvistická disciplína, která se zabývá lexikem, tedy slovní zásobou určitého jazyka a jejím užíváním. Slovní zásoba jazyka představuje subsystém, jehož jednotkami jsou slova a ustálená slovní spojení.
Jaký je rozdíl mezi Složeninami vlastními a nevlastními?
eré mají dva (zřídka tři) slovotvorné základy – nazýváme je členy složeniny. Místo, kde se členy složeniny setkávají, se označuje jako morfologický šev složeniny. A) složeniny vlastní: jsou takové, jejichž členy nemůžeme rozdělit, nejsou samostatnými slovy (minimálně jím nebývá první část složeniny vlastní).