Domovská stránka
> K
> Kdo Je To Osvícenec?
Kdo je to Osvícenec?
Osvícenec je příslušník životního postoje, hnutí a filozofie osvícenství, směru ze 17. století. Osvícenství dalo nový směr evropskému myšlení, odmítlo barokní zaměření na církev a proti tomu postavilo vlastnosti a prostředky lidského jedince, především racionální myšlení, humanizmus a logiku.
Když to vezmeme v úvahu, jak dosáhnout osvícení?
Není nutné své myšlenky zastavit, abychom došli osvícení; stačí se s nimi přestat ztotožňovat. Ale není to tak jednoduché, protože většina z nás dělá celý život právě to, že se s nimi ztotožňuje. Klíčem k úspěchu je myšlenky pouze pozorovat; tiše se na ně dívat. Získat určitý prostor mezi sebou a plynoucím myšlením.
Co je podstatou osvícenství? Osvícenství je intelektuální hnutí, životní postoj a filozofický směr 17. až 18. století, který znamenal převrat ve vývoji evropského myšlení. Osvícenství je odmítavou reakcí na barokní religiozitu, proti níž staví vlastní prostředky a možnosti člověka: racionalismus, logiku a humanismus.
Když to vezmeme v úvahu, kde vzniklo osvícenství?
Osvícenství vzniklo v Anglii, Francii a Nizozemí, a ve druhé polovině 18. století se postupně rozšířilo po celé Evropě. Významnými představiteli této doby jsou filozofové jako například Angličan John Locke, který formuloval myšlenku, že veškerá moc nepochází od Boha, ale z lidu.
A co bylo základní podstatou a myšlenkou osvícenství? Osvícenství je filozofické, kulturní, ale také politické a hospodářské hnutí osmnáctého století. Vychází z přesvědčení, že člověk by se měl řídit spíše vlastním rozumem nežli vírou (upřednostňuje víru v lidský rozum).
Co hlásali osvícenci?
Příznačný pro osvícenství je kult rozumu (racionalismus), v jehož jménu hlásali osvícenci práva „přirozeného člověka". Víra v rozum naplňuje vírou v neustálý pokrok, proto jsou osvícenci optimisté.
Co to je osvícenský absolutismus? Osvícenský absolutismus je označení pro formu vlády, která se častěji objevovala v 18. století. Absolutní monarcha prosazoval ve své zemi svou autoritou politické a společenské reformy („revoluce shora"). Osvícenští panovníci byli ovlivněni ideály osvícenství.
Navíc, jak dosáhl buddha osvícení?
Pratjéka-buddha (v pálí paččéka-buddha, tzv. osamělý buddha nebo buddha samotář). Na základě nezměrných zásluh a moudrosti, které nashromáždily v předchozích životech, dosáhnou tyto bytosti osvícení, aniž by následovaly učení nějakého učitele.
Kdo je to Encyklopedista? Encyklopedisté Jako encyklopedisty označujeme skupinu francouzských filozofů a vědců, kteří se sdružili k sepsání a vydání Encyklopedie.
Co je typické pro francouzské osvícenství?
Je pro ně příznačné racionalistické pojetí dějin společnosti jako boje „ světla a rozumu" ( odtud název osvícenectví) s tmou nevědomosti a předsudků. Dále je to přesvědčení , že zdrojem pokroku je poznání, překonání předsudků, šíření vzdělání a osvícené zákonodárství.