Domovská stránka
> C
> Co To Je Filtrace?
Co to je filtrace?
Filtrace je separační metoda, která umožňuje oddělit pevnou látku od kapaliny. Pevná látka se zachytí na filtru, kapalina proteče jako filtrát. V laboratoři se jako filtru používá nejčastěji tzv. filtrační papír, který je podobný obyčejnému papíru, ale má mnohem větší propustnost kapalin a je dosti savý.
Lidé se také ptají, kdy se mění vzduchový filtr?
Kdy měnit vzduchový filtr
K výměně vzduchového filtru by mělo docházet 1x ročně nebo po 15 – 25 tisících km. Interval platí pro auta s přeplňovaným motorem, u atmosférických je zhruba o polovinu delší. Pokud často jezdíte v prašném prostředí, je většinou potřeba měnit filtr výrazně dříve, asi po 5 – 10 tisících km.
Proč měnit kabinový filtr? K výměně vzduchového filtru by mělo docházet 1x ročně nebo po 15 – 25 tisících km. Interval platí pro auta s přeplňovaným motorem, u atmosférických je zhruba o polovinu delší. Pokud často jezdíte v prašném prostředí, je většinou potřeba měnit filtr výrazně dříve, asi po 5 – 10 tisících km.
Laboratorní testy prokázaly, že tento filtr dokáže zachytit až 95 % prachových částic a pylu. Interval výměny filtru se může lišit v závislosti na množství prachových částic, ve kterém se auto vyskytuje. Pokud s autem jezdíte v čistém prostředí, může se ucpat až po 80 tisících km.
Kdy se mění Olejovy filtr?
Olejový filtr
Měňte ho s každou výměnou oleje. To znamená buď 1x ročně nebo po 10 000 až 15 000 km. Při použití oleje Long life se může interval výměny prodloužit na výměnu filtru jednou za 2 roky popř. 20 – 30 000 km.
Někdo se také může ptát, jak funguje graetzův můstek? Měňte ho s každou výměnou oleje. To znamená buď 1x ročně nebo po 10 000 až 15 000 km. Při použití oleje Long life se může interval výměny prodloužit na výměnu filtru jednou za 2 roky popř. 20 – 30 000 km.
Můstkový usměrňovač (Graetzův můstek) je v podstatě dvojcestný usměrňovač. Rozdíl oproti předchozímu dvojcestnému usměrňovači spočívá v jiném provedení transformátoru a použití čtyř diod zapojených do můstku. Úbytek napětí je dvojnásobný oproti zapojení se dvěmi diodami. Vyhlazování výstupního napětí je snadnější.
Jak nazýváme průběh proudu za Usměrňovačem?
Napětí zdroje se objevuje na diodě, kterou polarizuje v závěrném směru. Vstupní proud (jenž je v tomto případě zátěže úměrný i výstupnímu dc napětí) jednopulsního neřízeného usměrňovače má neharmonický průběh, který lze rozložit ve Fourierovu řadu harmonických složek n (např.
Následně, proč se do graetzova můstku přidávají kondenzátory? Proč tomu tak je? Stoupá-li napětí zdroje, stoupá i napětí na kondenzátoru a ten se nabíjí. Když napětí na zdroji (a tudíž i na kondenzátoru) dosáhne maxima a začne klesat, kondenzátor se začne vybíjet. Vybíjí se přes spotřebič, ale podstatně pomaleji, než jak klesá napětí na zdroji.
Co to je usměrňovač?
Usměrňovač je elektrické zařízení, které se používá k přeměně střídavého elektrického proudu na proud stejnosměrný.
A co je to zvlnění? Zvlnění lze definovat jako AC složku v rámci vyřešeného výstupu. AC komponenta na výstupu je nežádoucí, stejně jako odhaduje pulzace na výstupu usměrňovače. Zde není zvlněné napětí nic jiného než střídavá složka uvnitř o / p usměrňovače. Podobně je zvlněný proud součástí střídavého proudu v o / p proudu.
Můžete se také zeptat, jaká součástka se používá při tvorbě usměrňovače napětí?
Řízené usměrňovače mají obdobný princip jako neřízené. Ovšem místo diod se používají aktivní součástky, jako jsou např. tyristory a tranzistory. Použití aktivních polovodičových součástek umožňuje regulovat výstupní napětí usměrňovače.